AMINOKYSELINY - POKLAD PRO NÁŠ ŽIVOT
Dvacet procent lidského těla je tvořeno právě z bílkovin, které hrají zásadní roli ve všech biologických procesech. Aminokyseliny jsou základní stavební jednotkou života a všech bílkovinných struktur, tedy i naší DNA.
Bez aminokyselin by nebylo života.
Aminokyseliny zodpovídají za obnovu tkání, hojení ran a také se z nich vytváří protilátky, hormony, pigmenty, enzymy i látky důležité pro srážení krve. Vznikají z nich také látky, které přímo ovlivňují růst nových buněk. Slouží také jako přenašeče vzruchů při nervovém přenosu, takže by bez nich nemohla fungovat ani nervová soustava.
Každá bílkovinná struktura, jak živočišná tak i rostlinná, je v přírodě tvořena aminokyselinami. Jedná se vlastně o takové stavební kameny, jejichž spojením vznikají peptidy a proteiny, je tedy jasné, že bez aminokyselin by nemohl ani existovat náš genetický kód. Význam aminokyselin se dotýká naprosto všech metabolických pochodů a všech jevů, ke kterým v lidském těle dochází.
Aminokyseliny se dělí do dvou skupin:
Esenciální aminokyseliny, které si tělo samo vyrobit neumí a musí je tedy přijímat v potravě nebo potravinových doplňcích. Člověk však musí přijímat kvalitní a vyváženou stravu a její vstřebávání ve střevech musí fungovat správně. Jsou-li střeva zanesená, protože lidi konzumují málo vlákniny, a taky nejsou zdravě osídlená dostatečným množstvím kvalitních živých organizmů, protože lidem ve stravě chybí dostatek potravin s těmito kulturami, tak se potřebné stavební látky vstřebávají nedostatečně a pak pro zdravou funkci celého organizmu chybí. Jsou to tyto: Isoleucin, Leucin, Lysin, Methionin, Fenylalanin, Threonin, Tryptofan, Histidin, Tyrosin a Valin.
Neesenciální aminokyseliny, které si tělo samo umí vyrobit z jiným aminokyselin, ale jen v případě, že těch ostatních má dostatek a jejich vstřebávání ve střevech funguje, jak má. Patří mezi ně: Tyrosin, Prolin, Cystein, Kyselina asparagová, Asparagin, Alanin, Kyselina glutamová, Glutamin, Glycin, Serin, Arginin a doplňková kyselina Ornitin.
A v čem nám aminokyseliny pomáhají?
Pomáhají nám nabírat a udržovat svalovou hmotu, podporují energii ve svalech, čímž zabraňují ukládání tuků do svalů a tak podporují hubnutí. Stabilizují hladinu cukru v krvi, pomáhají udržovat silné kosti a chrání srdce a cévy. Také podporují funkce mozku a učení, podporují nervový přenos všech signálů v těle, zlepšují náladu a zpomalují stárnutí.
A co se děje, když tělu schází?
Nedostatek aminokyselin v těle se projevuje otoky končetin, lámavostí nehtů, zhoršení kvality vlasů a pleti. S jejich nedostatkem také dochází k úbytku svalové hmoty. Toto jsou nedostatky, které jsou vidět, ale je spousta takových, které vidět nejsou a když lidi zanedbávají svoji stravu, nehlídají si přísun všech potřebných vitamínů, minerálů i aminokyselin, tak se pak diví, kde se jejich problém vzal a proč. On se totiž úbytek aminokyselin projevuje také na funkci všech orgánů v těle. Je logické, když buňkám chybí stavební látky, tak omezí svoje funkce, aby dokázaly přežít. Ale v tomto případě pak spíš živoří a projevuje se to spoustou různých a stále se zhoršujících zdravotních problémů. Léky tyto problémy pak jen tlumí, ale nevyřeší je.